Historia marki: DR. MARTENS
- qualityfashionblog
- 20 wrz 2015
- 3 minut(y) czytania
Obecnie obuwnicza marka Dr. Martens, znana również jako Doc Martens, Docs czy po prostu Martensy to również ubrania, torby oraz akcesoria do pielęgnacji butów.
Podeszwa odporna na olej, tłuszcz, kwas, benzynę, alkalia służy wielu ludziom, w różnych gałeziach przemysłu. Jedyne w swoim rodzaju, bo chyba żadna ze znanych mi marek obuwniczych nie łączyła tak odmiennych i skrajnych osobowości i subkultur.
Charakterystyczne, buntownicze, mocne, temperamentne- tak bym określiła Martensy.

A wszystko zaczęło się od niefortunnej kontuzji, ale jakże znaczącej dla historii obuwnictwa, wojskowego lekarza, pracującego dla hitlerowskich Niemiec- Klausa Maertensa, której doznał na stoku w 1945, w Alpach Bawarskich. Ciężkie, militarne buty, które ówcześnie noszono jedynie pogarszały stan jego kostki. Wkrótce postanowił je zmodyfikować, dodając im specjalną wyściółkę amortyzującą wstrząsy przy chodzeniu.

Dr. Klaus Maertens
Po wojnie w roku 1947, Maertens gromadził skóry ze splądrowanych zakładów szewskich, tworząc buty na wzór swoich. Jednak nie odnosił większych sukcesów w sprzedaży, aż do czasu kiedy to znalazł wspólnika, dawnego kolegę ze studiów, Luksemburczyka-dr. Herberta Funcka. Dwaj doktorzy w 1949, uruchomili masową produkcję w Seeshaupt, w Niemczech. Materiały do produkcji pneumatycznych podeszw pozyskiwali z gumowych odpadów wraków samolotów Luftwaffe.
Wygodne podeszwy stały się hitem wśród gospodyń domowych, a 80% produkcji trafiało do kobiet w wieku 40 lat.
W 1959 roku prawa do produkcji Martensów kupił brytyjski biznesmen Bill Griggs, właściciel fabryki butów Cobs Lane w Wollaston, przenosząc produkcję do Anglii. Wprowadził również kilka wizerunkowych zmian, począwszy od zangielszenia nazwy, wyrzucając a-umlaut, który źle się kojarzył z niedawną, krwawą historią, nieznacznie dopasował kształt pięty, na obwodzie podeszwy pokazał się gruby, żółty szew, a pneumatyczna podpiętka nosi od tąd nazwę AirWar.
Pierwsze, brytyjskie Martensy, ośmiodziurowe trafiły na rynek 1 kwietnia 1960 roku. Od tej daty nazwę wziął model 1460, który jest produkowany po dziś dzień.
Buty stały się popularne wśród robotników, do których głównie były skierowane, potem nosili je prawie wszyscy, od listonoszy po policjantów.
Nosił je nawet nasz Papież, Jan Paweł II, miał 100 par białych Martensów!
Pod koniec dekady, kiedy powstał pierwszy ruch skinhead'ów wpisały się w obowiązkowy element stroju. Po pierwsze wiązały się z neonazistowskimi Niemcami (przez swojego twórcę i czas), kojarzyły się czystością rasy, propagowanej przez Hitlera i były, co tu dużo ukrywać "ciężką" bronią w ulicznych bitwach. Wiązane białymi sznurówkami identyfikowały właściciela.
W 1969 roku na rockowe estrady, Martensy wprowadził Pete Townshend, lider zespołu The Who, który tłumaczył swój wybór słowami: "miałem dość ubierania się jak choinka".
W latach 90'tych zostały wchłonięte przez subkulturę grunge. Noszone przez Eddiego Vedder'a z Pearl Jam, Madonnę, Willa Smith'a po gwiazdki "Klubu Myszki Miki"- Britney Spears, Ryana Gosslinga, Justina Timberlake'a i Christinę Aguilerę.

W 2003 roku sprzdaż spadła tak drastycznie, że firma była bliska bankructwu i przeniosła produkcję do Chin i Tajlandii. Zamknięto pięć fabryk i dwa sklepy w Anglii, setki ludzi straciło pracę.
W 2004 roku, wypuszczono nową serię butów, która była bardziej komfortowa i nastawion na młodszego odbiorcę. Pomysł chwycił i produkcja znowu została w rękach Anglików z Cobbs Lane Factory, w Wollaston (Northamptonshire).
Do dnia dzisiejszego marka Dr. Martens podjęła wiele znaczących współpracy, tworząc limitowane serie, dopasowane do nowoczenego rynku oraz odbiorcy. Na swoim koncie ma kooperację ze Swarovskim, Yohji Yamamoto, Rafem Simonsem, Supreme, Cartoon Network czy Christopherem Lee.


Dr. Martens x Swarovski

Dr. Martens x Raf Simons

Dr. Martens x Fred Perry

Dr. Martens x Jean Paul Gaultier

Dr. Martens x Christopher Lee

Dr. Martens x Cartoon Network

Dr. Martens x Hello Kitty
Comentários